SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 september 2007
kl 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
8262 Armband
3 st, silver. Vikt: 85 gr ca
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:27
-
8261 Bägare
silver, 1934. Höjd: 10,5 cm, vikt: 135 gr ca
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:03
-
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:27
-
8294 Bestick
Hallberg, nysilver, 88 delar
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:15
-
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:35
-
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:07
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 17 september 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
8262 Armband
3 st, silver. Vikt: 85 gr ca
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:27 -
8261 Bägare
silver, 1934. Höjd: 10,5 cm, vikt: 135 gr ca
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:03 -
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:27
-
8294 Bestick
Hallberg, nysilver, 88 delar
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:15 -
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:35 -
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 19:07